Jeg er på barsel - jeg vender tilbage med svar på spørgsmål

Vegetarfrikadeller med søde kartofler

af Stinna

Vegetarfrikadeller med søde kartofler, spidskommen og ost er en skøn vegetarisk frikadelle. Herhjemme spises den som den er, eller bruges som fyld i tortillas.

Vegetarfrikadeller med søde kartofler

Mangler du et vegetarisk alternativ til frikadeller? Så prøv disse lækre frikadeller med sød kartoffel og revet ost. Herhjemme er de godkendt af både store-og små – og er helt perfekte som tilbehør i tortillas eller sandwiches.

Vegetarfrikadeller med søde kartofler

Ret: Aftensmad
Køkken: Vegetarisk
Antal: 20 stk.
Forfatter: Stinna

Ingredienser

  • 250 g søde kartofler i tern
  • 1 stk. løg
  • 3 stk. æg
  • 3 fed hvidløg
  • 1 tsk. spidskommen
  • Salt
  • Peber
  • 50 g havregryn
  • 50 g hvedemel
  • 100 g revet mozzarella
  • olie til stegning

Sådan gør du

  • Start med at skrælle de søde kartofler og skær dem i tern. Kog dem i en gryde med vand til de er helt møre.
  • Kom de kogte søde kartofler, løg, æg, hvidløg, krydderier, havregryn, hvedemel og revet ost i en blender (eller foodprocessor). Blend det hele godt sammen.
  • Kom olie på en pande. Form frikadellerne let med hænderne. Steg dem på stegepanden ved middelvarme. De skal være gyldne uden på og let bløde i midten.
  • Velbekomme.

Du er også meget velkommen til at følge med på min Instagramprofil. Her deler jeg endnu flere madbilleder fra min hverdag. 

Tilføj en kommentar

Opskrift Vurdering




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Denne hjemmeside bruger cookies. Accepter Læs mere

Privacy & Cookies Policy